Smaller Default Larger

Teneryfa - mekka dla ON

Teneryfa to największa i najpiękniejsza wyspa ze wszystkich siedmiu zamieszkałych Wysp Kanaryjskich. Niesłychanie różnorodny krajobraz, urwiste góry przeplatają się z ogrodami kwiatowymi i wypielęgnowanymi parkami. Słońce tutaj świeci 365 dni w roku, a temperatura nie spada poniżej 22 stopni, dlatego Teneryfa należy do tych nielicznych ośrodków turystycznych świata, w których sezon trwa cały rok. Miejsce to szczególnie polecane jest osobom cierpiącym na reumatyzm i schorzenia narządu ruchu. Dzięki piękne, dobrze zagospodarowanym i ciągnącym się kilometrami plażom z czarnym powulkanicznym piaskiem jest idealnym miejscem do beztroskich wakacji. Parki i egzotyczne ogrody zachęcają do spacerów i wędrówek po mieście. Tutaj widok osoby na skuterze lub wózku inwalidzkim nie jest niczym nadzwyczajnym.

Gdzie się nie obejrzymy widać hotele, apartamenty. Na każdym kroku restauracyjki, urocze kafejki, puby, dyskoteki rozbrzmiewające międzynarodowym językiem. Skromny obiad składający się z hiszpańskich przysmaków możemy zjeść od 5-6 euro. Kawa w kawiarni kosztuje ok.1,5euro. Woda mineralna 50-70 centów. Teneryfa to ulubione miejsce Skandynawów, Niemców, Anglików. Często spędzają tutaj cały okres zimowy mieszkając w hotelach lub wynajmując apartamenty. Stosunkowo tanie są taksówki zwykle i dostosowane - przejazd ok. 3euro.

Ja również spędziłam tydzień na Tenerife na przełomie marca i kwietnia 2011. Miałam przyjemnośćprzebywać tam na zaproszenie kierownictwa hotelu Mary Y Sol w celu obejrzenia i sprawdzenia jak funkcjonuje hotel bez barier. Ośrodek znajduje się w jednym ze znanych centrów turystycznych na południu Los Cristianos w pobliżu słynnej Playa de las Americas. Jest to chyba jedyne miejsce tego typu w Europie tak w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Warunki więcej niż super. Osoby niepełnosprawne przyjeżdżają tutaj same bądź z opiekunami, rodzinami z całej Europy. Widziałam ludzi w tak ciężkim stanie, że w Polsce nie byłyby przyjęte do żadnego ośrodka wypoczynkowego. Dzięki wszystkim udogodnieniom, bardzo przyjaznej i pomocnej obsługi hotelowej odpoczynek jest naprawdę bezstresowy. Każdy kto był raz wraca do hotelu ponownie. Spotykałam rekordzistów, którzy byli tutaj nawet 20 razy.

Cały kompleks można podzielić na 3 części: hotelowo-restauracyjnej, rekreacyjnej i zabiegowej.Hotel zbudowany w kształcie kaskady z tarasami pełnych zieleni wygląda naprawdę bardzo kolorowo i estetycznie. Do wszystkich pomieszczeń można dostać windami, których jest kilka. Standard pokoi jest zróżnicowany, jednak wszystkie posiadają, dostosowane łazienki z antypoślizgową podłogą. Pod prysznic można zamówić bezpłatnie krzesło kąpielowe. Toalety są podwyższone z oparciami. W łazience znajduje się system przywoławczy z recepcją. Każdy z pokoi posiada aneks kuchenny z dwupalnikową kuchenką, lodówką i kompletem naczyń. Pokoje wychodzą na taras lub balkon. Na moim tarasie były 2 leżaki, stolik z parasolem i krzesłami, a widok z niego roztaczał się na cały kompleks, w oddali widać było nawet góry zlewające się z ocean. Dla osób, które są w miarę mobilne i mogą spać na rozsuwanej kanapie polecam 2-osobowy pokój standard. Osobom na wózkach inwalidzkich mniej sprawnym zalecam pokoje o podwyższonym standardzie ze względu na wygodne łóżko w pokoju. Pokoje są codziennie sprzątane, a łóżka zaścielane.

Restauracja znajdująca się na poziomie części rekreacyjnej serwuje pyszne posiłki w formie bufetu. Podawane są również posiłki dietetyczne. Jedynie napoje do kolacji są płatne. Prosto z restauracji przechodzimy do części rekreacyjnej. Do dyspozycji gości są 3 baseny. W jednym z nich woda podgrzana jest do temperatury 36 stopni. Dwa z nich posiadają podnośniki do przenoszenia osób do basenu. Od godziny 9:00 do 17:00 na basenie czuwa ratownik. Opalać możemy się na podwyższonych, stabilnych leżakach dostosowanych do wysokości wózków inwalidzkich. Nikt się tutaj nie nudzi. W określonych godzinach odbywają się animacje, gimnastyka wodzie, kursy nurkowania. Można wypożyczyć gry planszowe, piłkę do siatkówki, bilard, zagrać w szachy. W bibliotece jest bezpłatny dostęp do Internetu. Jeszcze w br. w wakacje zostanie oddana wymiarowa sala sportowa. Ciekawostką jest kurs gry w golfa dla osób niepełnosprawnych (odpłatnie). Po kolacji można posłuchać występów zespołów flamenco, muzyki pop. Zagrać w bingo i wziąć udział w karaoke. Mnie nawet raz udało się wygrać drinka. Na terenie hotelu działa klinika świadcząca zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii i masażu. Goście chętnie korzystają z nich ponieważ cześć z nich dostaje zwrot ich kosztów w swoich krajach. Co więcej, mogą ubiegać się o refundacje pobytu. ON z Unii Europejskiej maja swobodę wyboru miejsca wyjazdu.

Tuż przy hotelu działa firma zajmująca się wypożyczaniem sprzętu, organizacją transportu z lotniska oraz wycieczek po Tenerife. Największym zainteresowaniem cieszą się skutery dla osób niepełnosprawnych, dzięki którym można swobodnie poruszać się po mieście. Ponadto możemy wypożyczyć podnośniki elektryczne, balkoniki, toalety. Firma świadczy usługi pielęgniarsko asystenckie, np. pomoc w ubieraniu, myciu itd. Taka osobę możemy wynająć już nawet od 15 minut.

Teneryfa to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Nawet ON mogą korzystać z dostosowanych plaż i specjalnymi pojazdami wjeżdżać do morza. Na plażach są dostępne przebieralnie dla ON. Polecam plażę Las Vista w Los Cristianos. Hotel zapewnia bezpłatny dowóz na plażę 5x w tygodniu. Leżaki płatne 6€ za cały dzień.

Gdy nam się znudzi się plażowanie proponuję wycieczki po wyspie. Niezapomniane wrażenia pozostawia wyprawa do parku narodowego rozciągającego się u podnóża Pico del Teide. Podziwiać tu można niesamowite kształty skał, jałowe pustkowia i specyficzną roślinność tego miejsca. Park Narodowy został wpisany na listę UNESCO w 2007 r. Narodowy Park Teide posiada olbrzymią liczbę tras i pieszych szlaków turystycznych. Na właśnie taką wycieczkę wybrałam się. Autokar był z windą. Cała trasa przygotowana pod kątem osób niepełnosprawnych. Polecam też rejs statkiem na inne wyspy Kanaryjskie szczególnie na malowniczą wyspę, na wpół niezamieszkałą, Gomerę ( prom dostosowany do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich). Warto też wybrać się do Loro Park, który jest ostoją wielu zagrożonych wyginięciem gatunków; egzotyczny ogród i przepiękna tropikalna zieleń czynią te miejsce obowiązkowym punktem pobytu każdego turysty. Pokazy tresury delfinów, papug i lwów morskich przyciągają uwagę. W parku jest też duże pingwinarium - liczące 3 900 m 2 - "Planeta Pingwinów". Loro Park znajduje się na północy wyspy w Puerto de la Cruz. - czynny codziennie. Ostatniego dnia wybrałam się autobusem ( 12€ w obie strony) do stolicy Santa Cruz oddalonej godzinę jazdy od Los Cristianos. Droga wiedzie wzdłuż skalistego wybrzeża z uroczymi zatokami.

Teneryfa posiada bardzo dobrą rozbudowaną sieć autostrad i dróg. Brak jest jednak linii kolejowej. Warte zobaczenia w stolicy wyspy jest Stare Miasto, "Auditorio de Tenerife" - sala koncertowa umiejscowiona tuż nad oceanem przypominająca swym wyglądem Operę w Sydney.

Jak możemy dotrzeć na Teneryfę? Najpopularniejszym środkiem będzie rejs samolotem czarterowym. Lot trwa ok. 5h. Cena ok. 1200-1500PLN w obie strony. Wyloty z Warszawy, Wrocławia, Katowic. Tańszą formą będą loty z przesiadkami w portach europejskich np. Iberią do Barcelony i Raynerem na Reina Sofia . Musimy się jednak przygotować na dłuższą podróż. Lotnisko zapewnia bezpłatny serwis dla osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że zachęciłam państwa do odwiedzania Teneryfy, a w szczególności do zatrzymania się w hotelu Mary Y Sol. Zapewniam, że będą to najlepsze wakacje w państwa życiu.

Opracowała

Małgorzata Tokarska